حافظه آلمان سیاست هامبورگ اختلافات

حافظه: آلمان سیاست هامبورگ اختلافات کره جنوبی آفریقای جنوبی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اصلاح طلبان اجر حمایت از روحانی را با انتقاد از کابینه ضایع نکنند / بهزادنبوی

یک فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه ائتلافی بین اصلاح طلبان و روحانی انجام نشده است که اکنون از مدیر جمهور توقعی داشته باشیم گفت:اصلاح طلبان اجر حمایت از روحا

اصلاح طلبان اجر حمایت از روحانی را با انتقاد از کابینه ضایع نکنند / بهزادنبوی

بهزادنبوی:اصلاح طلبان اجر حمایت از روحانی را با انتقاد از کابینه ضایع نکنند

عبارات مهم : سیاسی

یک فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه ائتلافی بین اصلاح طلبان و روحانی انجام نشده است که اکنون از مدیر جمهور توقعی داشته باشیم گفت:اصلاح طلبان اجر حمایت از روحانی را با انتقاد از کابینه ضایع نکنند.

به گزارش ایسنا، بهزاد نبوی در نشست آرایش تازه نیروهای سیاسی کشور و نقش اصلاح طلبان اظهار داشت: در سال۹۲، ۹۴و ۹۶ اصلاح طلبان هیچ شرطی جهت حمایت از روحانی نگذاشتند و حمایت از روحانی تصمیم اصلاح طلبان بود لیکن به این نتیجه رسیده بودند گزینش روحانی در جهت منافع کشور است.

اصلاح طلبان اجر حمایت از روحانی را با انتقاد از کابینه ضایع نکنند / بهزادنبوی

وی همچنین افزود: اصلاح طلبان نه جهت سهمیه در کابینه و نه جهت مزایا و امکانات از روحانی حمایت کردند. اصلاح طلبان بخاطر مصلحت کشور و مردم به جای رئیسی به روحانی رای دادند. ما بخاطر منافع کشور پشت روحانی قرار گرفتیم اگر روحانی هم می گفت حتی یک پست به ما نمی دهد یا سیاست های ما را دنبال نمی کند، ما باز هم به او رای می دادیم.

این فعال سیاسی ادامه داد: اصلاح طلبان اجرشان در حمایت از روحانی را ضایع نکنند. بعضی اصلاح طلبان منت می گذارند که ما به روحانی رای دادیم. اگر به روحانی رای نمی دادید به چه کسی رای می دادید؟ اگر اکنون خاتمی مدیر جمهور بود، برطرف حصر دست او بود؟ روحانی گفت اگر رای بالاتری بیاورد با قدرت بیشتری جهت برطرف حصر اقدام می کند. این حرف روحانی بود اگر هم روحانی موفق شود پرسشها اقتصادی را حل کند در مورد برطرف حصر هم می تواند قدرتمندتر عمل کند.

یک فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه ائتلافی بین اصلاح طلبان و روحانی انجام نشده است که اکنون از مدیر جمهور توقعی داشته باشیم گفت:اصلاح طلبان اجر حمایت از روحا

نبوی با انتقاد از موضع گیری بعضی اصلاح طلبان نسبت به چینش کابینه دولت روحانی تصریح کرد: شما دارید به مردم گرا می دهید که سال ۱۴۰۰ پای صندوق نیایند لیکن سرشان کلاه می رود ولی مردم از سال ۹۲ یاد گرفتند در هر شرایطی پای صندوق بروند. می دانند اگر قهر کنند شورای دوم شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران تشکیل می شود. با این حرف ها اصلاح طلبان به مردم می گویند که در انتخابات بعدی شرکت نکنید. این حرف ها موجب مایوس شدن مردم می شود. من به این علت به روحانی رای دادم تا کسانی که وضع کشور را خراب کردند دوباره گزینش نشوند.

وی تاکید کرد: در چند انتخابات گذشته هیچ ائتلافی بین خاتمی و روحانی شکل نگرفت و هیچ شروطی گذاشته نشد که اکنون دنبال تحقق آن شروط باشیم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین خطاب به اصلاح طلبان گفت: توصیه من این است که اصلاح طلبان شرکت خود را تقویت کنند. احزاب اصلاح طلب روز به روز خود را به لحاظ تشکیلاتی تقویت کنند و به احزاب واقعی تبدیل شوند. از سویی تشکیلات اصلاحات از جمله شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هم باید تقویت شود و احزاب داخل این تشکل ها هم تقویت شود. شنیده ام شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان می خواهند کنگره سراسری برگزار کنند که این روند باید ادامه یابد. باید به جایی برسیم که تشکل های نیرومند جای اشخاص حقیقی را بگیرند. الان کدام یک از تشکل های اصلاح طلب می تواند تاثیری که «تکرار می کنم» خاتمی را داشت، داشته باشد.

اصلاح طلبان اجر حمایت از روحانی را با انتقاد از کابینه ضایع نکنند / بهزادنبوی

نبوی ادامه داد: اصلاح طلبان همچنین باید با جناح های معتدل و میانه رو اصولگرا و مستقل تعامل بیشتری داشته باشند و تلاش کنند یک جبهه ائتلافی با آنها شکل دهند. در انتخابات گذشته رئیسی با کار تشکیلاتی رای خوبی به دست آورده بود بنابراین کار تشکیلاتی اهمیت زیادی دارد که باید به این عنوان توجه شود.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اصلاح طلبان اکنون مردم را دارند ولی نباید فکر کنند که مردم به آنها چک سفید امضا داده اند. شاید طرف برابر به اندازه اصلاحات در افکار عمومی نفوذ نداشته باشد ولی آنها ابزارهای قدرتمندی جهت کسب رای دارند. اگر این جبهه ائتلافی شکل بگیرد، موقعیت همه این طیف ها زیاد تضمین می شود.

یک فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه ائتلافی بین اصلاح طلبان و روحانی انجام نشده است که اکنون از مدیر جمهور توقعی داشته باشیم گفت:اصلاح طلبان اجر حمایت از روحا

این فعال سیاسی در ادامه با بیان اینکه باید با رقبا که ما اسم آنها را تندرو می گذاریم، تعامل داشته باشیم، تاکید کرد: ما نباید با آنها وارد جنگ شده است بلکه دنبال مسابقه سالم باشیم و همدیگر را به رسمیت بشناسیم. نباید دنبال نابود کردن یکدیگر باشیم. شرایط کشور تحمل درگیری ها را ندارد و درگیری های داخلی به کشور و مردم ضربه می زند. اگر مسئله تنش داخلی وجود نداشت روحانی شاید بهتر می توانست از نتیجه های برجام یعنی سرمایه گذاری خارجی استفاده کند در حالی که جناح ها حاضرند در اقتصاد کشور بحران به وجود بیاید ولی طرف برابر نتواند سیاست هایش را اجرا کند.

وی در بخش دیگری از بیانات خود با اشاره به شکل گیری جناح های سیاسی از اول انقلاب تاکنون گفت: به علت عدم وجود احزاب سابقه دار و قدرتمند، آرایش قوای سیاسی حالت جبهه ای دارد. قدیمی ترین حزب اصلاح طلب یعنی عاملان حدود ۲۰ سال سابقه دارد و تا دو سال پیش زیاد به یک محفل شبیه بود تا حزب. در بین اصولگرایان هم حزب موتلفه سابقه قدیمی تری دارد ولی تا حدود ۲۰ سال پیش زیاد جنبه هیئتی داشت. در واقع حزب نیرومندی که مبنای شکل گیری قوای سیاسی کشور باشد هنوز به وجود نیامده و آرایش سیاسی کشور در جبهه های متفاوت سازماندهی می شود.

اصلاح طلبان اجر حمایت از روحانی را با انتقاد از کابینه ضایع نکنند / بهزادنبوی

نبوی در ادامه با اشاره به شکل گیری جریان اصلاح طلب و اصولگرا بعد از انتخابات سال ۷۶ گفت: اصلاح طلبان دنبال عوض کردن وضع موجود به وضع مطلوب در چارچوب قانون اساسی و با اقدامی مسالمت جویانه و مردمی بودند و اصولگرایان چون وضع موجود را مطلوب می دانستند، با عوض کردن وضع مخالفت کردند ولی بعد از انتخابات ۸۸ آرایش سیاسی کشور دچار عوض کردن شد. در آن مقطع مخالفان اصلاح طلبان عده ای از اصولگرایان را با تعابیری مثل «ساکت فتنه» یا «خواص بی بصیرت» متهم کردند. منظور آنها هم اصولگرایانی بود که در آن مقطع علیه اصلاحات اقدام نکرده اند.

این نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه جنبش سبز هم در میان اصلاحات به وجود آمد که البته فراتر از اصلاح طلبان بود، گفت: عده ای که اصل نظام را قبول نداشتند وارد جنبش سبز شدند و فکر می کردند خاتمی با آنها همراه می شود ولی بعداً فهمیدند که این امکان وجود ندارد و جنبش سبز هم به مسیر اصلاحات بازگشت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: در ماجرای ۸۸ در بین اصولگرایان تحول مهمتری ایجاد کرد. گزینش روحانی در سال ۹۲ در شروع شکل گیری آرایش سیاسی تازه به نام اعتدال در برابر تندروی بود. اصولگرایان میانه رو، مستقلین و اصلاح طلبان با حمایت از روحانی موجب شدند او که عضو جامعه روحانیت مبارز بود، مدیر جمهور شود.

وی در آخر گفت: این طیف بندی تا امروز وجود دارد البته این بدان معناست نیست که اصلاح طلبی از بین رفته و بگوییم معتدلین و تندروها وجود دارند. اصلاح طلبان همچنان در صحنه حضور دارند ولی باید دنبال تقویت تشکل های خود باشند.

واژه های کلیدی: سیاسی | روحانیت | اصلاح طلب | اصولگرایان | اصلاح طلبان | دولت روحانی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs